Znów zbliża się rozliczenie PIT? Mamy szansę pomyśleć o tym, komu oddać 1% podatku

Posted on 11/02/2019 7:25am

Polacy rok w rok mają obowiązek rozliczyć się na podstawie tak zwanego PITu. Dzięki temu otrzymują możliwość podarowania jednego procenta własnego podatku w sprawie przeznaczonych do tego instytucji. W Polsce otrzymujemy możliwość oddania procentu naszego podatku do jednej z ponad ośmiu tysięcy instytucji.
pieniądze
Author: Butz.2013
Source: http://www.flickr.com
Wyłącznie od nas jest zależne komu będziemy chcieli przeznaczyć nasz procent. Jeśli nie wiemy komu chcemy przekazać, to dobrym pomysłem będzie 1% podatku lista, którą możemy znaleźć w internecie. Wyróżniamy kilka typów instytucji w których mamy szansę wciąż poszukiwać wybranej instytucji. Możemy wyróżnić tak zwane podmioty przezwyciężające trudności sytuacji życiowych jak również działalności wspierających. Wyróżnia się tutaj tego rodzaju podkategorie, jak po pierwsze działalność charytatywną, pomoc rodzinom w potrzebie, organizacje które działają na rzecz osób niepełnosprawnych, emerytów, kombatantów lub też rodzin zastępczych.


Drugą kategorią są podmioty chronienia zdrowia. Do tej grupy zaliczamy po pierwsze kategorie wiążące się z ochroną oraz promocją zdrowia jak również przeciwdziałaniu uzależnieniom. Kolejną kategorią na jaką możemy przekazać jeden procent podatku to ochranianie praw. Zaliczamy tutaj tego typu podkategorie jak działanie na rzecz macierzyństwa i rodzicielstwa, chronienie praw człowieka, ochrona praw konsumenta czy też działania na rzecz praw kobiet i mężczyzn. Inne kategorie to również przeciwdziałania bezrobociu czy też nauka i kultura, do której zaliczamy szkolnictwo wyższe czy też ekologię a także ochronę zwierząt. Następną kategorią stanowią działania międzynarodowe i wspólnotowe, związane nie tylko z wypromowaniem regionu ale też z działalnością integracyjną z Europą. Spójrz tu: 1 procent.


Inne podmioty natomiast skupiają się wyłącznie na państwie i stabilizowaniu a także upowszechnianiu tradycji narodowej lub też promocji Polski za granicą. Kolejnym typem przedsiębiorstw, na jakie można przeznaczyć jeden procent własnego podatku jest sport i turystyka. Bezpieczeństwo publiczne jest ostatnią ogólną kategorią na jaką możemy przekazać swój 1 procent podatku – do wyboru jest m.in. ratownictwo czy obronność państwa. Tutaj więcej w temacie: wyjaśnienie.

Tags: człowiek, pomoc, ochrona