Przemiany na rynku pracowniczym, jakie pojawiły się po przystąpieniu Polski w szeregi Unii Europejskiej.

Posted on 14/03/2024 7:28am

Wstąpienie Polski w szeregi Unii Europejskiej bardzo zmieniło na pracowniczym rynku w naszym kraju. Znacznie wcześnie co prawda w jakiejś formie emigracja funkcjonowała, lecz działo się to wszystko w niewielkiej skali. Aby otrzymać legalne zatrudnienie w jakimś europejskim kraju należało załatwić o odpowiednie pozwolenia, przejść całą maszynę biurokracji, a i tak pewności nie było, że odpowiedź dostanie się pozytywną.
Jakaś część ludzi zdecydowała się pracować nielegalnie, bez żadnych świadczeń oraz umów, osoby tego typu wyjeżdżały przykładowo na wycieczkę i później w danym kraju pozostawały. Lecz w skali wszystkich zatrudnionych był to nieduży procent, zupełnie nie mający wpływu na krajowy rynek pracowników. I trwało to wszystko w takiej formie do roku 2004, bowiem wtedy właśnie rozpoczęła się rewolucja, jaka trwa po dziś dzień. Wstąpienie do Unii sprawiło, że nagle przed pracownikami z Polski stanęła otworem duża część państw członkowskich, a internet i gazety zaczęły wypełniać się ogłoszeniami typu oferty pracy zagranica. Zobacz również: oferty pracy za granicą.Szasuje się, że do pracy w krajach członkowskich Unii wyjechało nawet kilka milionów pracowników. Stanowi to już parę procent wszystkich którzy mogą pracować, i liczba taka w pewien sposób wpływa na to, co dzieje się w naszym kraju.
Praca za granicą
Author: Rainer Stropek
Source: http://www.flickr.com
Emigrowali bardzo różne osoby, byli studenci, którzy nie mogli dostać swojej pierwszej pracy, dorośli ludzie z małych miasteczek, gdzie panowało olbrzymie bezrobocie, czy też doświadczeni, wykształceni specjaliści szukający nowych możliwości na rozwój. Rzecz jasna podstawową sprawą, która w prawie wszystkich przypadkach miała wpływ na decyzję, były pensje, przeważnie parokrotnie wyższe niż w naszym kraju.

Spodobał Ci się ten materiał? Jeżeli tak, to z pewnością sprawi Ci radość informacja, że inny tego rodzaju tekst jest na wyciągnięcie ręki. Po prostu zobacz ten link agencja reklamy łódź.

Autor:
W niektórych regionach malutkie wsie i miasteczka wręcz opustoszały, gdyż kto tylko dał radę, to pakował walizkę i kupował bilet do Anglii. Część z ludzi, którzy dziesięć lat temu zdecydowali się wyjechać, po jakimś czasie wróciła, lecz większość z nich prawdopodobnie zostanie do końca w obcym kraju. Co więcej, cały czas pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę, zachęcające kolejnych ludzi do wyjazdu.