O jakich rzeczach musi się pamiętać, jeśli będzie się prowadzić małą czy dużą firmę.

Posted on 23/10/2019 3:14pm

Otworzenie swojej firmy wiąże się z obowiązkiem pozałatwiania wielu spraw, w tym rozliczeniami ze skarbówką. Jest nawet takie słynne powiedzenie, że jedyną pewną rzeczą są podatki i śmierć, i niestety należy o tym pamiętać. Podatki trzeba odpowiednio rozliczyć, w tym celu składa się co określony czas deklaracje, lecz również je opłacić.


finanse, rachunki
Author: Lucas Hayas
Source: http://www.flickr.com
O ile z wypełnieniem zeznania z reguły nie ma większych problemów, o tyle z opłaceniem różnie to może być. Co prawda w każdej zapłaconej przez klientów fakturze otrzymuje się kwotę vatu, lecz jest to gotówka, jaka czasami bardzo kusi, aby ją w jakiś sposób wykorzystać, a później może braknąć na spłatę należności. A to często się kończy tym, że firmowe konta będą pozajmowane przez skarbówkę i wszelkie nowe przelewy przechodzą na poczet zaległości. Oczywiście zdarzają się przypadki, że wszystko przeciąga się tak długo, że firma się załapie na przedawnienie zobowiązania podatkowego, lecz liczenie na taką opcję jest mocno ryzykowną strategią (przedawnienie zobowiązania podatkowego porady).


Poza zobowiązaniami podatkowymi wszystkie firmy mają jeszcze inne liczne obowiązki. Za każdego pracownika należy płacić różne składki, tu jeśli się ich nie zapłaci sytuacja może być taka sama, jak przy urzędzie skarbowym, tu również za duże zaległości stać się mogą przyczyną zajęcia kont. Większe firmy muszą także przygotować różnego rodzaju analizy i sprawozdania finansowe spółek, a w przypadku gdy będą notowane na giełdzie, to tego typu rzeczy będzie naprawdę dużo (sprawozdania finansowe spółek).


bizes, firma
Author: dhub limited
Source: http://www.flickr.com
Założyciele firmy nie mogą także zapomnieć o zdobyciu odpowiednich środków na jej rozwój. W ostatnim czasie ogromny zainteresowaniem cieszą się najróżniejsze dotacje na otwarcie firmy, dzięki którym można zdobyć naprawdę duże pieniądze na rozwój swojego biznesu. Oczywiście jak to w przypadku środków unijnych jest, do wypełnienia jest wiele różnego rodzaju spraw formalnych (jak zdobyć dotacje na owtarcie firmy). Lecz biorąc pod uwagę wysokość tych dofinansowań i to, że często są one bezzwrotne, to można się przez to wszystko jednak przedrzeć i spróbować pozyskać te pieniądze.

Tags: Urząd Skarbowy, firma, deklaracja, Zeznanie, skarbówka