Należy już od początku uczyć dzieci oszczędzania

Posted on 20/12/2021 12:29pm

Czy powiemy jak oszczędzać pieniądze?

Bardzo prosto, posiadając comiesięczny wpływ gotówki można się zapomnieć i wydawać wszystko co do grosza, czasem na przedmioty zupełnie niepotrzebne. Dlatego należy pociechy już od maleńkości uczyć, że trzeba oszczędzać, że należy ciągle przeanalizować czy dany sprawunek jest konieczny. Jeśli wyuczymy je, żeby z każdego kieszonkowego, jakąś nawet niewielką część wkładały do skarbonki, to w dalszym życiu także będą potrafiły tak działać, a co się z tym wiąże, będą posiadały ciągle odłożone jakieś pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Oczywiście, żeby wyuczyć dzieci takiego działania, wpierw sami powinniśmy tak działać, lecz czy powiemy jak to zrobić? Warto zwrócić uwagę na co wydajemy najwięcej pieniędzy i przemyśleć, czy na pewno to wszystko jest nam niezbędne. Jeśli okaże się, że nie możemy zrezygnować z danych wydatków, to warto pomyśleć w jaki sposób je pomniejszyć, np. korzystając z różnorakich promocji w sklepach, a zaoszczędzone pieniądze (zobacz kantor w Warszawie) odkładać na bok.

Co lepsze skarpetka czy bank?pieniądze od ręki
Author: Maik Meid
Source: http://www.flickr.com
Kiedy wyrobimy w sobie przyzwyczajenie oszczędzania, to powinniśmy posiadać takie miejsce, gdzie będziemy te pieniądze trzymać, tak aby ciągle pojawiały się wszystkie razem. Część ludzi przechowuje je w domu, w przysłowiowej skarpecie, mimo wszystko takie zachowanie wystawia nas na pokusę wyciągnięcia po te pieniądze, gdy braknie nam trochę do wymarzonej rzeczy, zamiast przeczekać, na odpowiedni moment, aby ją nabyć.

Kliknij ten link! To naprawdę świeża publikacja, znajdziesz tam sporo ciekawych informacji! Zobaczysz, z pewnością się nie rozczarujesz.

Przez to odpowiednio odłożone pieniądze przelewać na specjalne konto np. jakie ma bank BGŻ w Warszawie, wówczas będziemy posiadali trochę utrudniony do nich dostęp, a poza tym ich wypłacenie więcej niż raz w miesiącu sprawia utratę odsetek, więc będzie nas to zmuszało, do rzetelnego przeanalizowania, czy naprawdę potrzebujemy te pieniądze, co może sprawić, że nie raz zrezygnujemy z ich podjęcia.


Należy wciąż mieć jakąś rezerwę

Posiadając nawet nieduże oszczędności, możemy żyć spokojniej, bo będziemy mieli pewność, że w trudnej sytuacji, mamy możliwość przez jakiś okres korzystać z tych zasobów, bez konieczności zadłużania się u bliskich. Taka rezerwa ma szansę się sprawdzić podczas choroby, utraty pracy, a jeżeli będziemy posiadali odpowiednio sporo, to część z jej zasobów możemy wydać na zasłużone wakacje.

Tags: pieniądze, oszczędzanie, skarbonka, zasób