Kilometrówka to świetny sposób dla wielu biznesmenów na oszczędzenie pieniędzy, jeżeli używają w pracy własnego auta

Posted on 14/01/2023 7:30am

Bardzo wielu właścicieli firm nieustannie podróżuje. Wiąże się to naturalnie z ich działalnością. Jeśli posiadają oni pojazd, który nie jest zapisany jako część firmy, a należy np.


majątek
Author: Benjamin Linh VU
Source: http://www.flickr.com


do innej osoby lub jest leasingowany, to powinni oni zapisywać tak zwaną kilometrówkę.


leki
Source: pixabay.com


Wykorzystywanie własnego auta do celów służbowych wiąże się z ponoszeniem dużych kosztów. Dlatego też stworzona została tak zwana kilometrówka. Pozwala ona właścicielom firm zaliczyć przebyte kilometry do kosztów pozyskania przychodu.

Interesujesz się tym zagadnieniem? Czytaj zatem dalej adwokat piotrków trybunalski cennik o tym punkcie w nowym wpisie, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Sądzimy, że Ci się podoba.

By to uczynić, kierowca musi precyzyjnie dokumentować, jak dużo kilometrów zrobił pojazd osobisty w związku z działalnością firmy. prawo domaga się niezwykle dokładnych informacji: trzeba zapisać cel podróży, dane teleadresowe właściciela pojazdu, numer tablic oraz naturalnie należy wyliczyć kwotę według obowiązujących stawek. W Internecie odnajdziemy wyjątkowo wygodne kalkulatory, które spowodują, iż kilometrówka stanie się łatwa do obliczenia. Właściciel firmy, który chce odliczyć te koszty, musi robić obliczenia za każdy miesiąc.


biuro
Author: Armstrong
Source: Armstrong


Jak widać, kilometrówka bywa szczególnie ważna dla małych firm, często jednoosobowych, w których właściciel posiada jedynie osobisty pojazd. Taki system sprawia, że można sporo oszczędzić oraz ułatwia takim firmom działalność. Jeśli w jakimś miesiącu kilometrówka będzie zbyt duża i osiągniemy limit, to można wydatki przenieść na następny miesiąc i dopisać je do nowego limitu. Warto pamiętać, że jeśli prezes firmy sam określi wysokość stawek za kilometr, to w przypadku rozliczania kilometrówki i tak obowiązują stawki ustanowione przez ustawę. Jeśli prywatny samochód do celów służbowych wykorzystuje zatrudniony, to naturalnie musi on posiadać pisemną zgodę pracodawcy. Jednak nie musi on dokumentować przebytej trasy, by została mu wypłacona kilometrówka za poniesione koszty.
Warto zatem zatroszczyć się o staranną dokumentację, jeżeli idzie o używanie prywatnych pojazdów niebędących majątkiem firmy do celów służbowych. Jest szansa, iż uda się oszczędzić dużo pieniędzy, które mogą zostać zainwestowane w rozwój firmy.

Tags: prawo, pieniędzy, właściciel