Kiedy pracobiorca może wziąć urlop bezpłatny?

Posted on 21/06/2023 5:50pm

W każdym momencie pracobiorca ma prawo złożyć wniosek o taki urlop. Jednak to od decyzji zwierzchnika zależy, czy go dostanie .


Urlop bezpłatny, o jaki zatrudniony może prosić pracodawcę składając wniosek o urlop bezpłatny, pozwala na przerwanie wykonywania pracy dla Pracodawcy bez zerwania umowy o pracę.


telefon
Source: www.morguefile.com


Może być celowy w przypadkach, w których mamy pracę alternatywną, przykładowo w formie czasowego kontraktu dla drugiego chlebodawcy czy też mamy inne istotne powody, jakie uniemożliwiają nam czasowe świadczenie pracy (na przykład konieczność zaopiekowania się kimś z rodziny przez pewien okres). Zanim jednakże napiszesz wniosek o urlop bezpłatny, warto dokładnie zastanowić się nad tym, co się z taką formą zaprzestania świadczenia pracy łączy. Miej na względzie, iż pracodawca nie ma obowiązku wydania zgody na ów urlop (nie musi też uzasadniać swojej odmowy).

Przeczytaj, jakiego rodzaju informacje odnajdziesz pod tym odnośnikiem (https://continuum.biz.pl/). Niewątpliwie będą niesamowicie wciągające i warte uwagi, co spowoduje, że często będziesz tu wracał.

Jeśli jednak zgodzi się, musisz zadbać o to, ażeby nie było żadnych obiekcji, że na tenże urlop możesz się udać. Kiedy przykładowo pracodawca zgodzi się na to ustnie natomiast ty nie masz żadnych świadków, którzy by to słyszeli, pracodawca może cię zwolnić dyscyplinarnie za pogwałcenie obowiązków, kiedy przestaniesz przychodzić do pracy. Z tej przyczyny zgodę chlebodawcy na ów urlop należy otrzymać pisemnie oraz mieć dowód tego, iż chlebodawca wyraził na urlop zgodę.
Pracobiorca na bezpłatnym urlopie nie będzie objęty ubezpieczeniem społecznym – nie są za pracownika odprowadzane składki. Znaczy to, iż przez pierwsze 30 dni bezpłatnego urlopu możesz korzystać z medycznej opieki bezpłatnie – później jednak utracisz do niej prawo.

Tags: urlop, ubezpieczenie, prawo, PRacownik, Pracodawcy