Jakiego rodzaju wiedzę warto sobie przyswoić, jak prowadzimy własny interes? O czym pamiętać?

Posted on 17/10/2019 2:10pm

Jak prowadzimy swój biznes musimy przyswoić sobie dużo nowej wiedzy. Nawet, gdy już coś wiemy na tematy związane z prowadzeniem działalności, to i tak na pewno co chwilę pojawiają się hasła oraz terminy, na temat których trzeba doczytać więcej, ponieważ skrótowe informacje nie wystarczą. Jakie pojęcia warto na pewno znać dobrze?


biznes, firma
Author: dhub limited
Source: http://www.flickr.com
Sporo firm funkcjonuje na zasadzie spółki cywilnej. Trzeba dowiedzieć się na czym dokładnie to polega jak również z czym się to wiąże. Do utworzenia takiej spółki potrzebna będzie umowa spółki cywilnej. Do zarządzania taką firmą potrzebne są przynajmniej dwie strony (umowa spółki cywilnej). Spółkę tego typu nie trzeba zgłaszać do KRS. Natomiast wspólnicy, którzy występują jako osoby fizyczne mające działalność, powinni być wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy wiedzieć, że aby zarejestrować tego typu spółkę nie trzeba kapitału. Za występujące zobowiązania odpowiadają właściciele majątkiem firmy, jak również swoim osobistym. Jeżeli taka spółka zatrudnia jakieś osoby, to trzeba zgłosić przedsiębiorstw, jako płatnika ZUS w terminie 7 dni od zatrudnienia osoby na stanowisku pracy.


Innym ważnym pojęciem jest umowa dostawy. Taki dokument jest swego rodzaju umową cywilnoprawną (umowa dostawy). W ramach tego rodzaju umowy dostawca musi zobowiązać się do zrobienia określonych w umowie rzeczy i dostarczenia ich osobie, jaka towar zamawiała. Natomiast odbiorca powinien odebrać towar jak również oczywiście zapłacić umówioną cenę. Taki dokument jest rodzajem współpracy gospodarczej. Zawierany jest najczęściej pomiędzy kontrahentami, jacy pozostają w ciągłych stosunkach handlowych. Cel tego typu umowy to głównie gwarancja dobrej jakości jak i wywiązanie się z umówionego terminu dostawy. Jest to dokument pożyteczny tak dla odbiorcy jak również wykonawcy.


dokumenty, papiery
Author: Dvortygirl
Source: http://www.flickr.com
Gdy zatrudniamy kogoś w firmie, warto przyswoić sobie informacje z kodeksu prawa pracy. Czasami zdarza się na przykład, że taki pracownik jest zmuszony wziąć urlop okolicznościowy dajmy na to w związku z własnym ślubem, albo śmiercią rodzica, lub też urodzeniem się własnego dziecka (urlop okolicznosciowy). Dobrze jest mieć pojęcie kiedy tego typu urlop przysługuje oraz w jakiej ilości. Należy jednak dodać, iż czasami warto zatrudnić takie osoby w firmie, które będą odpowiedzialne za takie kwestie. Czasami jest to lepszy sposób, niż przyswajanie samemu tak dużej ilości wiedzy. Możemy przecież w łatwy sposób coś przeoczyć, lub też czegoś nie doczytać i mieć przez to nieprzyjemności.

Tags: dokumenty, biznes, działalność, firma