Jakie są zadania osoby działającej na etacie głównego księgowego?

Posted on 16/11/2023 5:50pm

Główny księgowy jest w rzeczywistości jedną z najważniejszych osób funkcjonujących w całej firmie, ponieważ odpowiada ona m.in. za prezentowanie w raportach wszystkich operacji pieniężnych zgodnie z przyjętymi regułami księgowości.


Funkcja tego typu osoby jak główna księgowa zmieniła się bardzo wyraźnie na przestrzeni ostatnich lat.


plakat
Author: Mr Hicks46
Source: http://www.flickr.com


Dzisiaj od ludzi funkcjonujących na tym stanowisku Pracodawcy wymagają tak bardzo dobrej znajomości zagadnień prawa podatkowego, jak i o wiele częściej dogłębnej wiedzy tyczącej się światowych standardów dotyczących rachunkowości czy reguł rachunkowości zarządczej. W ramy obowiązków głównej księgowej wlicza się m.in. tworzenie raportów według określonych zwyczajów (przykładowo polska ustawa dotycząca rachunkowości, US GAAP czy IFRS). Odmiennym obowiązkiem jest odpowiedzialność za opracowywanie planu wszystkich kont zgodnie z wyznaczonymi standardami sprawozdawczymi, z prawem skarbowym czy wymogami kontrolnymi.

Zaintrygował Cię nasz tekst? Więc namawiamy Cię - zajrzyj na następną stronę i dokonaj oceny (http://www.kancelariaostrowscy.pl/adwokaci-mielec) naszych opisów. W razie pewnych zastrzeżeń - zwróć się do nas!

Do jeszcze innych obowiązków głównego księgowego należy również odpowiedzialność za potwierdzanie sald z kontrahentami, inwentaryzację aktywów firmy czy potwierdzanie ewidencji rachunkowych.


Kolejnym zadaniem głównej księgowej jest tworzenie precyzyjnych sprawozdań oraz raportów na potrzeby dyrekcji, instytucji zewnętrznych czy banków. Następnym obowiązkiem jest nadzór organizacyjny i merytoryczny nad pionem księgowości czy też nadzór nad prawidłowością wszelkich rozliczeń podatkowych.
Główna księgowa powinna posiadać co najmniej kilkuletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego albo w spółce audytorskiej i powinna posiadać znajomość polskiej ustawy dotyczącej rachunkowości. Powinna posiadać również znajomość światowych zwyczajów sprawozdawczości materialnej i znajomość prawa podatkowego.

Tags: bank, prawo, Pracodawcy, rozliczanie