Jakie istnieją możliwości wsparcia dla młodych firm? Co możemy dzięki nim zyskać?

Posted on 16/02/2023 11:20am

Spora ilość młodych firm albo osób, które własną firmę planują założyć, stara się o wsparcie finansowe z różnego rodzaju instytucji. Jest w takiej sytuacji łatwiej otworzyć i rozwijać własną działalność. Jest całkiem sporo najróżniejszych funduszy, dlatego opłaci się zapoznać choćby z niektórymi możliwościami, jakie istnieją na naszym rynku, aby móc aplikować o konkretne środki.


gotówka
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Bardzo popularnym funduszem jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki, jakie ma za zadanie wspierać samozatrudnienie. W takim wypadku dofinansowanie na rozwój firmy ma miejsce za pomocą wsparcia finansowego konkretnych projektów np: najlepsze dofinansowania na rozwój firmy. Takie projekty mogą tworzyć przedsiębiorstwa, różne firmy szkoleniowe, szkolnictwo wyższe czy chociażby pozarządowe organizacje. Trzeba w tym celu wypełnić formularz, w którym zawarty będzie nasz projekt oraz złożyć ten dokument we właściwej instytucji. Czeka nas jeszcze test (testy kompetencyjne) kwalifikacyjny oraz psychologiczny, a oprócz tego spotkanie z doradcą. Po zakwalifikowaniu musimy przejść jeszcze szkolenie. Po otrzymaniu dotacji trzeba prowadzić taką działalność jeszcze przynajmniej rok.

Następnym dobrym pomysłem na dofinansowanie może okazać się pomoc z urzędu pracy. Wysokość takiej dotacji to w najwyższym możliwym pułapie sześć średnich wynagrodzeń. Do otrzymania tego typu wsparcia konieczne jest zarejestrowanie jako osoba bezrobotna. Taka działalność powinna być związana z terenem podlegającym pod dany urząd. Należy złożyć wniosek razem z biznesplanem i uczestniczyć w odpowiednich szkoleniach prowadzonych przez urząd pracy. Istotną informacją jest to, iż otrzymane środki trzeba zużyć w ciągu miesiąca od ich otrzymania
firma
Author: Jim Larrison
Source: http://www.flickr.com
.


Dofinansowanie unijne dla firm możemy dostać również za sprawą różnego rodzaju funduszy - zobacz: Prometeia Wrocław. Jednym z takich funduszy jest Europejski Fundusz Społeczny, który wspiera różne działania prowadzące to stworzenia nowych miejsc pracy. Duży nacisk kładzie się tutaj także na zwiększenie konkurencyjności w Polsce i Europie. Kolejnym przykładem może być Fundusz Rozwoju Regionalnego, jaki pomaga promować spójność na poziomie gospodarczym oraz społecznym w obrębie całej Unii. Chodzi w dużej mierze o jak największe zmniejszenie nierówności pomiędzy regionami. Jest to wparcie finansowe dla tworzenia nowych miejsc pracy, jak i na poprawienie infrastruktury finansowej czy technicznej w regionach. To tylko cząstka z dużej ilości propozycji i możliwości dofinansowania, dlatego należy zainteresować się tym tematem, ażeby uzyskać pomoc już na starcie.

Tags: dokument, fundusz, pomoc