Jakich kontroli najbardziej boją się kierownicy większych oraz tych niewielkich firm działających na obszarze całego kraju

Posted on 06/05/2020 7:51am

Prezesa mniejszej lub większej spółki można śmiało porównać do dyrygenta, który dowodzi nawet kilkudziesięcioosobową grupą artystów. Jednakże o ile maestro musi liczyć się z oceną słuchaczy oraz krytyków, o tyle biznesmen nade wszystko ma słuchać własnych klientów, jak również bacznym okiem śledzić prowadzenie finansowej dokumentacji i w międzyczasie poza tym podglądać działania konkurentów.


księgowość
Source: pixabay
To właśnie ich wizyty posiadacze firm obawiają się najbardziej.Co roku wszystkie podmioty są zobligowane do przedstawienia sprawozdania finansowego. W większości przypadków to bardzo ważne zadanie muszą wykonać księgowe pracujące w danej firmie, a gotowy formularz zatwierdzają prezesi. Złożenie własnego podpisu zobowiązuje - każdy przełożony tym samym potwierdza prawdziwość zamieszczonych informacji. Oczywiście przedsiębiorca praktycznie nigdy nie może skontrolować poprawności danych, zatem podczas ewentualnej kontroli na pewno będzie czuł się niekomfortowo. Dlatego niektórzy właściciele spółek zlecają badanie sprawozdań finansowych fachowcom, a dokładniej np. biegłym rewidentom bądź księgowym z wieloletnim doświadczeniem (więcej o badaniu sprawozdań finansowych) . Choć słowo audyt nie ma kojarzyć się z surową kontrolą, to jednak spodziewana obecność audytorów może przyprawić dyrektorów o ból głowy i poza tym spędzić sen z powiek. Z tego powodu najprawdopodobniej każdy audyt jest przeprowadzany w stresującej atmosferze, nawet jeżeli księgowość jest prowadzona w staranny sposób, a pracownicy ze skarbówki nie mają żadnych powodów do przedstawienia nieprawidłowości - w końcu audytor to raczej opiniodawca, który podsunie cenne porady.


rachunkowość
Tak czy owak, warto pomyśleć o tym, by przeprowadzić chociażby audyt finansowy, czyli zadzwonić do rewidenta, żeby skontrolował poprawność wypełnienia rocznego sprawozdania (więcej o audycie finansowym). De facto, to chyba niewielu przedsiębiorców interesuje się księgami handlowymi i innymi, ale tak samo istotnymi dokumentami, a konkretniej tym, czy są poprawnie wypełniane. Ich poczynania zazwyczaj ograniczają się do przyjęcia na etat samodzielnej księgowej bądź wpisania w sieć hasła usługi księgowe w Warszawie czy Piotrków Trybunalski. Natomiast najważniejsze jest to, jakie dokładnie sumy zarabia ich prywatna firma.

Tags: firma, dokumentacja, Rachunkowość, menedżer, rewident