Czym jest Lean Management

Posted on 09/02/2024 5:54pm

Każdy właściciel przedsiębiorstwa, szef i menadżer, zmaga się z kwestią podwyższenia jakości pracy i ograniczenia kosztów. Bez względu na to, o jakim sektorze, jakiej części kraju i jakiej wielkości firmy myślimy.


Pomocne wówczas może okazać się wprowadzenie koncepcji Lean Management. Jest to jedna z technik służących doskonaleniu przedsiębiorstwem, na ogół produkcją. Wykorzystywana szczególnie w procesie restrukturyzacji.

Do lat 80 dwudziestego wieku produkcja przemysłowa polegała na tworzeniu drogich i materiałochłonnych produktów, które były przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje i marnowały czas swoich pracowników. Wówczas japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, którego zasadniczym przesłaniem było unikanie wszelkiego rodzaju marnotrawstwa drogą ciągłego procesu całego przedsiębiorstwa, i który, lepiej wykorzystał ich czas i oszczędził im wysiłku.
Umowa biznesowa
Author: Startup Registry
Source: http://www.flickr.com
Wynik był rewelacyjny, linie montażowe Toyoty obniżyły koszty o połowę, skutkiem tego podnosząc efektywność a co więcej, pozwalając na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż zazwyczaj.

Czy poruszana w tym artykule sprawa nie przykuła Twej uwagi? Jeżeli tak, to oprócz tego kliknij ten odsyłacz - szalenie zalecam tę ofertę (https://adwokatchojak.pl/obsluga-jednostek-budzetowych/).W Polsce filozofia szczupłości znana i stosowana jest od końca lat 90. Liderem wprowadzenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie już ponad 50 firm wprowadza zmiany w zakresie działalności, w strukturze majątku firmy oraz zarządzaniu personelem.
Jak można zobaczyć na , wdrożenie zasad tej nowatorskiej koncepcji jest związane z zarządzaniem zmianą w organizacji, albowiem Lean Management to nie tylko reguły, lecz głównie zachowania osób biorących udział w procesie. W związku z powyższym zarządzanie zmianą opiera się przede wszystkim na motywacji, komunikacji i przyjaznym nastawieniu do zmian wśród członków zespołu - szczegóły na .


Istotną korzyścią zastosowania koncepcji Lean management będzie nie tylko satysfakcja pracowników i związanie przez nich swojej kariery z firmą na dłuższy okres, ale przede wszystkim wymierne wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, mające związek z obniżeniem kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy. Czy warto zatem zainicjować zmiany zaczynając od ludzi? Jak najbardziej!

Tags: wynik, efektywność, pracownicy, restrukturyzacja, koszty, sukces, techniki