Co to jest ściąganie długów i jakie prawa przypadają dłużnikowi

Posted on 21/03/2023 2:48am

Pożyczki, "chwilówki" - coraz sporzej Polaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach. Wszystko jest dobrze, póki spłacamy raty na czas, gorzej, jeżeli zaczyna brakować pieniędzy na terminowe oddawanie należności. Jakie prawa przypadają dłużnikowi, jeśli zgłosi się do niego jednostka windykacyjna. Co czynić? Jak podejmować rozsądne decyzje? Czym jest windykacja i jakie są jej typy? Na początek pragnę objaśnić, iż windykacja to nie jest to samo, co egzekucja komornicza.

należności
Author: Daniel Deppe
Source: http://www.flickr.com
Chociaż główny ich zamiar wydaje się być taki sam – a więc odebranie zaległych pieniążków, to jednak bazują one na zupełnie innych prawach. Windykacja wierzytelności to typ mediacji między dłużnikiem a osobą albo instytucją, jaka udzieliła pożyczki (kliknij: zobacz dodatkowe informacje). Zawsze opiera się na dialogu. Windykator, reprezentujący daną osobę bądź firmę, nie zajmuje dóbr materialnych dłużnika (tak jak czyni to komornik), tylko czyni wszystko, aby dobrowolnie podpisał on ugodę. Dzięki temu na ogół udaje się wypracować kompromis, zważający na potrzeby jak też możności obydwu stron. W praktyce wygląda to tak, że osoba chcąca odebrać własne pieniążki, zwraca się do firmy windykacyjnej, która na jej prośbę kontaktuje się z dłużnikiem. W większości sytuacji pożyczający odzyskuje należne mu pieniądze pomniejszone naturalnie o prowizję. Jest to praktyczne, albowiem nie musi się zajmować całym przebiegiem samodzielnie. W większości wypadków stosowane są 2 typy windykacji: pojednawcza – polega na wysyłaniu upomnień a także regularnym przypominaniu dłużnikowi, że powinien oddać należne pieniążki, sądowa – jeśli windykacja polubowna nie zadziała, firma windykacyjna (zobacz sam (a) pod linkiem) kieruje sprawę do sądu. Wtenczas ten może nakazać zwrot dóbr, natomiast do akcji wkroczy już komornik.



windykacja
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Dla dłużnika za każdym razem najlepszym rozwiązaniem jest windykacja polubowna, gdyż istnieje szansa, aby się dogadać oraz nie popaść w dalsze opały. Dobrze jest mieć na względzie, że tak wierzycielowi, jak i reprezentującej go firmie windykacyjnej przejdź po tym linku, finalnie zależy na odebraniu pieniędzy – będą przeto robić wszystko, żeby dłużnik był w stanie oddać dług, choćby w ratach. Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga.

Czy taka publikacja okazała się dla Ciebie interesująca? Jeśli tak, to notabene więcej zobaczysz tu, który również przedstawia taką tematykę.

Osoba zadłużona nie ma obowiązku zapraszać windykatora do domu.

Tags: firma, fundusze, dłużnik, egzekutor