Branża IT – z jakiego powodu jest faktycznie najlepszym środowiskiem dla freelancerów, a więc wolnych strzelców?

Posted on 11/02/2024 11:26am

Czasy, kiedy zdecydowana większość osób pracowała na etacie - przepisowe 8 godzin już dawno minęły. Obecnie stosunek pracy się zmienił, jako że musiał się dopasować do wymagań nowoczesnego rynku i pracownicy mają o wiele bardziej elastyczne podejście do wykonywanych przez siebie profesji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi freelancing.
freelancer
Author: markus spiske
Source: http://www.flickr.com
Freelancer, czyli wolny strzelec, osobiście wybiera i poszukuje dla siebie zleceń, współpracuje przeważnie z kilkoma firmami, w oparciu o umowę zlecenie bądź o dzieło. Niekiedy prowadzi także własną firmę, w ten sposób może np. wystawić fakturę.

Nie czekaj! Namawiamy - kliknij po więcej w hiperłącze i baw się dobrze. Opublikowaliśmy tam dla Ciebie wiele zajmujących wpisów.

Podstawą tego rodzaju pracy jest fakt, że taka osoba nigdzie nie jest zatrudniona na stałe. Z powodzeniem można stwierdzić, że dzisiaj branża IT jest znakomitym siedliskiem dla freelancerów.

Dlaczego?

Rzecz jasna ze względu na fakt, że taka specyfika pracy daje możliwość na wykonywanie jej zadaniowo, od konkretnego projektu do kolejnego. Przykładem może być chociażby praca programista. Firmy nie muszą już obecnie zatrudniać programistów na stałe i konstruować etatów, co jest związane z dodatkowymi kosztami. Wystarczy, że nawiążą współpracę z freelancerem, jaki będzie pracował wówczas, kiedy zajdzie taka potrzeba.

W ten sposób, dana firma może szukać specjalisty w całej Polsce i łatwo wybrać osobę o największym doświadczeniu, najlepszych kwalifikacjach lub stosownych oczekiwaniach finansowych. Jest to faktycznie interesujące rozwiązanie, korzystne również dla pracowników IT, którzy mają szansę współpracować z cenionymi firmami w całej Polsce nie ruszając się ze swojego miejsca zamieszkania.programista w pracy
Author: Sylvain Kalache
Source: http://www.flickr.com
Reasumując, freelancer IT może mieszkać nawet w niewielkiej wsi, lub w zupełnie innym kraju, przenosić się kilka razy do roku, a to i tak nie oddziałuje na jego pracę - sprawdź itkontrakt.pl/mapa-ofert/Programista/. Rzecz jasna, wolni strzelcy nie odnajdą się w każdej branży, ale IT zapewnia im naprawdę świetne ku temu warunki, z tego powodu nie należy się dziwić, że tego rodzaju specjaliści kategorycznie częściej decydują się na pracę na własny rachunek i rezygnują ze stałego etatu.

Ponadto IT generuje coraz większe zapotrzebowanie na usługi wolnych strzelców. Można przewidywać, że niebawem podobny model pracy stanie się jeszcze bardziej powszechny i coraz więcej pracowników będzie się chętnie decydowało na freelancing.

Tags: branża IT, freelancer IT